עושה שכל. הבינה המלאכותית

נתחיל מההתחלה. בינה מלאכותית היא היכולת לתכנת מחשבים כך שיציגו יכולות המאפיינות את הבינה האנושית, או כמו שאמר מרווין מינסקי, אחד מאבות הבינה המלאכותית היא "לגרום למכונה להתנהג בדרך שהייתה נחשבת לאינטליגנטית, לו אדם היה מנהג כך".

בשנת 2020 הוגדר ענף זה של מדעי המחשב כאחד החשובים והחיוניים לעולם החדש, אך במקביל היו שטענו כי בינה מלאכותית, כמו גם מציאות רבודה ומציאות מדומה – הן טכנולוגיות מבריקות אך הן טרם הציגו יישומים עסקיים טרנספורמטיביים אמיתיים המביאים להגדלת החזר ההשקעה.

כך או כך, כיום בשנת 2021,  42% מהעסקים עושים שימוש בטכנולוגיית בינה מלאכותית אחת לפחות, ו-18% מתכננים לאמץ טכנולוגיה כזו בשנתיים הקרובות. בנוסף, 63% מהיחידות העסקיות מאמצות לחיקן בינה מלאכותית, ומדווחות על עלייה בהכנסות.

 

בינה מלאכותית בימי קורונה

במהלך מגפת הקורונה של שנת 2020, הואץ המסחר האלקטרוני באופן דרמטי ובסופו של דבר הראה שיעורי צמיחה וחזקים. שינויים רצוניים ובלתי רצוניים בהתנהגות הצרכנים סללו ועודם סוללים את הדרך לאסטרטגיות חזקות יותר בכל ערוצי הקמעונאות השונים.

הבינה המלאכותית שנולדה כנטייה מתמטית עם מערכות מיומנות טכניות עמוקות, הפכה לנדרשת ושימושית והיא משמשת כיום את המודולים של Microsoft ,Google  ו- Amazon Web Services לקידום מכירות עפ"י ניתוחי דפוסי התנהגות ויצירת תובנות וחיזוי.

 

בינה מלאכותית והצלחה עסקית

סטפן האמן, מייסד ומנכ"ל חברת Shopware אמר "אני מאמין כי הערך המוסף האמיתי למסחר הדיגיטלי שמציעות טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית, מציאות רבודה ומציאות מדומה- יכול להתקבל באופן נרחב רק בעוד מספר שנים, משום שפריצת הדרך הטכנולוגית עדיין חסרה. עם בינה מלאכותית עדיין חסר לנו היתרון הגדול יותר של הגעה אל הלקוח הסופי. היא עוד לא נותנת עד הסוף את הערך המוסף במסע אל הלקוח. יש עדיין עבודה בסיסית לפני שהיא תוכל להשפיע באופן אמיתי על ההצלחה המקוונת של הסוחרים".

 

בינה מלאכותית- פיתוחים אחרונים משמעותיים

שנת 2020 הייתה מאתגרת ביותר עבור כולנו – אזרחים, חברות וממשלות ברחבי העולם. התפשטות מגפת הקורונה, שחייבה הגבלות בריאות ובטיחות מרחיקות לכת, הובילה את יישומי הבינה המלאכותית למלא תפקיד מכריע בהצלת חיים וטיפוח חוסן כלכלי. המחקר והפיתוח לשיפור יכולות הליבה של הבינה המלאכותית, החל בנהיגה אוטונומית ועיבוד שפות טבעיות וכלה במחשוב קוונטי, נמשכו ללא הפסקה.

הנה כמה מהפיתוחים המשמעותיים שעשו שימוש בטכנולוגיות בינה מלאכותית:

פיתוח חיסונים נגד הקורונה: פיתוח החיסונים המהיר במיוחד התאפשר הרבה בזכות המודלים של הבינה המלאכותית שסייעו לחוקרים לנתח כמויות עצומות של נתונים אודות הוירוס. את עשרות אלפי רכיבי המשנה לחלבונים החיצוניים של הנגיף מיינו באמצעות מודלים של למידת מכונה והם אפשרו לנבא אילו רכיבי משנה הם החיסוניים ביותר – כלומר מסוגלים לייצר תגובה חיסונית – ובכך להנחות את החוקרים בתכנון חיסונים ממוקדים.

השימוש בבינה מלאכותית בפיתוח חיסונים עשוי לחולל מהפכה באופן בו כל החיסונים יפותחו בעתיד.

נהיגה אוטונומית: בוועידת הטכנולוגיה השנתית של Baidu לשנת 2020, הוכיחה Baidu את יכולת הנהיגה האוטומטית שלה, כאשר מערכת הבינה המלאכותית נוהגת באופן עצמאי ללא נהג בטיחות ברכב. כדי לתמוך בנהיגה אוטומטית לחלוטין פיתחה Baidu את שירות 5G לנהיגה מרחוק, אמצעי בטיחות לפיו מפעילי אנוש מרוחקים יכולים להשתלט על רכב במקרה חירום חריג. ההישג של Baidu בנהיגה אוטומטית לחלוטין, וההשקה של הרובוט-ציר שלה, מרמז על תחזית חיובית למסחור הטכנולוגיה בעתיד הקרוב.

מחשוב קוונטי: מחשוב קוונטי עשה פריצות משמעותיות בשנת 2020, כולל הישג של עליונות הקוונטים במחשב ג'י-ג'אנג. למחשוב קוונטי יש פוטנציאל להעמיס על יישומי AI בהשוואה למחשבים קלאסיים מבוססי בינארי. ניתן לדוגמא להשתמש במחשוב קוונטי להפעלת מודל למידת מכונה גנראטי באמצעות מערך גדול מכפי שמעבד מחשב קלאסי יכול לעבד, ובכך להפוך את המודל ליותר מדויק ושימושי בהגדרות העולם האמיתי. טכנולוגיות מתקדמות כמו אלגוריתמי למידה עמוקה ממלאות גם הן תפקיד קריטי יותר ויותר בפיתוח מחקר מחשוב קוונטי.

שבבי בינה מלאכותית: הבינה המלכותית המשיכה להתפתח בשנת 2020, עם השקת מספר שבבים המותאמים אישית למשימות מיוחדות. בעוד שמעבד רגיל מסוגל לתמוך במשימות בינה מלאכותית, מעבדים ספציפיים לבינה מלאכותית יכולים לייעל ביצועים מורכבים יותר כמו למידה עמוקה (Deep Learning). ככל שאפליקציות הבינה המלאכותית נרחבות יותר, כל עלייה בביצועים או הפחתה בעלויות מייצרת ערך רב יותר עבור חברות המפעילות רשת רחבה של מרכזי נתונים עבור שירותי ענן מסחריים, ויכולות להקל על הפעילות הפנימית של החברה.

הבינה העסקית הולכת ומתפתחת, והיא עתידה להשתלב ביותר ויותר תחומים ומגזרים עסקיים ויצרניים. מעוניינים לדעת איפה היא יכולה לקדם את הארגון שלכם? מוזמנים ליצור איתנו קשר ומומחי הבינה העסקית שלנו, ישמחו לעזור.

 

 

תנו לעובדות לדבר: שיווק מבוסס נתונים
5 דצמבר 2021
עולם מבוסס נתונים היום בעידן של מהפכה דיגיטלית (שיש המכנים אותה המהפכה התעשייתית הרביעית), כמות הנתונים הנאספת במאגרי המידע השונים, היא עצומה. לא מדובר...
הכירו את אורלי ליברטובסקי, מנהלת פעילות הBI
5 דצמבר 2021
" BI זאת לא טכנולוגיה, זו שיטת החיים. ה-BI הופך להיות חלק משיחה במטבחון. פותחים את הבוקר עם BI, נכנסים אליו כמו לאתר חדשות"...
מרקטפלייס ומגמת המסחר האלקטרוני החברתי בשנת 2020-2021
10 נובמבר 2021
מה זה מסחר חברתי? מסחר חברתי נופל תחת מטריית ה-e-Commerce הגדולה יותר, ומתייחס לחווית הקנייה של הצרכן המתרחשת ישירות בפלטפורמת המדיה החברתית. זה כולל...