מרקטפלייס ומגמת המסחר האלקטרוני החברתי בשנת 2020-2021

מה זה מסחר חברתי?
מסחר חברתי נופל תחת מטריית ה-e-Commerce הגדולה יותר, ומתייחס לחווית הקנייה של הצרכן המתרחשת ישירות בפלטפורמת המדיה החברתית. זה כולל גם לחיצה על קישורים ברשת חברתית המובילים לדף המוצר של קמעונאי עם אפשרויות רכישה מיידית.

שנת 2020, משבר הקורונה והדיגיטליות המואצת בעקבותיו, השפיעו לעומק בתחומים רבים, כשאחת המגמות הברורות והמשמעותיות ביותר היתה העלייה בחשיבותה של הקנייה הישירה מהמדיה החברתית – בתוך עולם המסחר האלקטרוני.

 "המסחר החברתי משנה את הדרך בה קונים הצרכנים. יש אומרים שזה מבשר על 'מותו של אתר האינטרנט'", אומר פאוול וויאצ'ק, מנהל הנדסת פתרונות, חווית לקוחות SAP.

 "עלינו להמשיך ולהפחית את החיכוך בדרכו של האדם ממחקר לרכישה. המסחר החברתי יהיה המפתח בגלל הדומיננטיות של המדיה החברתית בתקופה זו. עלינו לתת לאנשים לעשות קניות במקום שהם נמצאים!", ארט בויד, סמנכ"ל הבריתות הגלובליות, מיראקל.

 הפלטפורמה המייצגת באופן מיוחד את המגמה הזאת היא מרקטפלייס של פייסבוק.

פלטפורמה שקבלה במה משמעותית (שלא לומר – מטורפת) בפייסבוק, כשזו האחרונה שינתה את ממשק המשתמש שלה כדי לכלול את האייקון של המרקט פלייס במרכז הסרגל, בראש הפיד.

2.7 מיליארד משתמשי פייסבוק רואים את אייקון מרקטפלייס דבר ראשון כשהם נכנסים לאתר.

  

אייקון קטן – הצלחה גדולה

 מרקט פלייס הפכה תוך זמן קצר לזירת קניות גועשת, עם  25% מבעלי העסקים שמוכרים דרכה ועם 87% מהקונים הטוענים שקניה דרך הרשת החברתית  מאפשרת להם קבלת החלטות יותר אותנטית, ופחות מבוססת שיווק ומכירה.

 והנה עוד כמה סיבות להצלחה שלה:

■ קמעונאים קטנים, שחווים צניחה אדירה במכירות בחנויות, משתמשים במרקטפלייס כדי להחליף מלאי ולהישאר בתנועה.

■ מרקטספלייס מקומיים נוספים משגשגים. אלגרו הפכה להנפקה הגדולה ביותר בפולין אי פעם בהופעת הבכורה שלה בשוק המניות.

■ B2B מרקטספלייס נמצאים במגמת עלייה. נציגי המכירות לא יכולים לצאת לבקר לקוחות ולכן המרקטפלייס מפגיש בין מפיקים, מפיצים ולקוחות קצה.

 במלים אחרות – קניה דרך רשת חברתית היא הדבר הגדול הבא.

  

ולא רק מרקטפלייס…

מרקט פלייס שהובילה כאמור את המגמה, היתה לחבל הצלה מוחלט עבור קמעונאים רבים בשנה האחרונה. מומחים זיהו אותה כמגמה החשובה ביותר בשנת 2021 ואילך.

אבל רשתות חברתיות  נוספות קלטו את הפוטנציאל ושלבו מסחר אלקטרוני בפלטפורמה שלהן במהלך השנה:

  •         ספוטיפיי הצטרפה לאיגוד ליברה (דיאם) של פייסבוק
  •         גוגל החלה לאפשר רישומי מוצרים בחינם בארה"ב על מנת להרחיב את נתח המסחר האלקטרוני שלה.
  •         טיקטוק הוסיפה פרסומות קנייה עם CTA של "SHOP NOW".
  •         סנאפצ'אט אפשרה מודעות דינמיות בבריטניה, גרמניה, המזרח התיכון, ואוסטרליה ויש עוד המון.

  "השווקים תופסים תאוצה בכל רחבי העולם. עזרה לעסקים מקומיים להגיע ללקוחות רבים יותר בעידן COVID היא אזור עצום לצמיחה עתידית. גם לאחר המגיפה אנשים לא יחזרו לדרכים הישנות", דמיאן לגאוויץ, CTO, Spark Solutions, Lead Tech, Spree Commerce

 

 

תנו לעובדות לדבר: שיווק מבוסס נתונים
5 דצמבר 2021
עולם מבוסס נתונים היום בעידן של מהפכה דיגיטלית (שיש המכנים אותה המהפכה התעשייתית הרביעית), כמות הנתונים הנאספת במאגרי המידע השונים, היא עצומה. לא מדובר...
הכירו את אורלי ליברטובסקי, מנהלת פעילות הBI
5 דצמבר 2021
" BI זאת לא טכנולוגיה, זו שיטת החיים. ה-BI הופך להיות חלק משיחה במטבחון. פותחים את הבוקר עם BI, נכנסים אליו כמו לאתר חדשות"...
קורונה ואתגרי אבטחת המידע
22 אוקטובר 2021
כולם מדברים על השנה האחרונה כשנה של טרנפסורמציה דיגיטלית מואצת. המעבר לעבודה מרחוק, הלימודים בזום, הקנייה מוגברת באתרי סחר. כל אלה הפכו מחד את...